Jak wybrać odpowiedniego dostawcę usług BHP dla swojej firmy?

Ciekawym rozwiązaniem, które stosuje obecnie coraz więcej przedsiębiorstw, jest korzystanie z pomocy zewnętrznych dostawców usług BHP, którzy świadczą tzw. outsourcing BHP. Dzięki temu można uzyskać w pełni profesjonalną pomoc ze strony wykwalifikowanych specjalistów i to wszystko bez konieczności zatrudniania na stałe dodatkowych pracowników. 

Podczas wyboru odpowiedniego dostawcy usług BHP, bardzo ważne jest jednak to, aby wybrać mądrze i w tym celu warto wiedzieć, czym się kierować szukając odpowiedniej firmy świadczącej tego typu usługi outsourcingowe.

Doświadczenie i kwalifikacje

Podstawą świadczenia jakichkolwiek usług jest zazwyczaj posiadanie odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia w tym zakresie. Nie inaczej jest w przypadku usług BHP, których realizacją mogą zajmować się wyłącznie firmy zatrudniające specjalistów w tym zakresie. Dzięki temu można mieć pewność, że świadczone usługi BHP dla firm będą charakteryzowały się wysokim poziomem jakości i z pewnością przyniosą zamierzone efekty. 

Zakres oferowanych usług

Kolejną ważną kwestią podczas wyboru dostawcy usług BHP dla przedsiębiorstwa, jest to, aby sprawdzić jaki zakres usług oferuje dana firma outsourcingowa. Na rynku działa obecnie sporo dostawców tego typu usług, a ich oferta może się znacząco różnić w zależności od danej firmy, lokalizacji itd. Warto więc przed podjęciem decyzji dokładnie przeanalizować to, na czym najbardziej nam zależy i wybrać dostawcę, który zaoferuje kompleksową usługę dostosowaną do potrzeb i wymagań danej firmy. 

Opinie klientów

Nieodłączną częścią szukania odpowiedniego dostawcy usług BHP jest oczywiście kierowanie się opiniami osób i firm, które miały już okazję współpracować z danym usługodawcą i zdecydowały się zamieścić swoją opinię na ten temat w Internecie. Takie niezależne źródło informacji z pewnością będzie bardzo cenne i pozwoli wybrać sprawdzonego dostawcę usług BHP.

Zgodność z przepisami

Kluczową kwestią w świadczeniu usług BHP jest oczywiście to, aby wszelkie tego typu działania realizowanie były zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami i normami prawnymi. Z tego też względu szukając dostawcy tego typu usług, należy zwrócić również uwagę na to, czy świadczone przez niego usługi są realizowane zgodnie z wszelkimi przepisami. Jest to niezbędne do tego, aby mieć gwarancję, że dana firma będzie spełniała wszelkie wymagania w kwestii BHP, jakie narzuca na przedsiębiorstwa, Polskie i Unijne prawo.

Cena i dostępność

Szukając dostawcy usług BHP dla własnej firmy, warto zwrócić również uwagę na ceny oferowanych usług i porównać je z cenami, jakie ustalili inni dostawcy, po to, aby wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie, zarówno pod kątem ceny, jak i jakości oferowanych usług. Ponadto bardzo ważna jest również to, aby sprawdzić, czy usługi oferowane przez daną firmę są dostępne w naszej lokalizacji i w jakiej formie będą świadczone. 

Jakie pytania zadać potencjalnym dostawcom usług BHP, aby zawiązać udaną współpracę?

Aby zawiązać udaną współpracę z dostawcą usług BHP, można zadać następujące pytania:

 • Jakiego rodzaju usługi BHP oferują Państwo i jaki jest zakres ich działania?
 • Czy posiadają Państwo odpowiednie doświadczenie i referencje w branży, w której działamy?
 • Czy są Państwo zgodni z obowiązującymi przepisami i normami BHP?
 • Jakie są warunki współpracy i czy jesteście elastyczni w kwestii dostosowania usług do naszych potrzeb?
 • Jakie są ceny Państwa usług i jakie warunki płatności proponujecie?
 • Jakie są procedury kontaktu i rozwiązywania problemów, jeśli zajdzie taka potrzeba?
 • Czy oferujecie Państwo opiekę doradczą i szkolenia dla pracowników w zakresie BHP?

Te pytania pozwolą na poznanie oferty dostawcy, jego doświadczenia, zgodności z przepisami, elastyczności, kosztów, procedur oraz opieki doradczej. Dzięki temu można wybrać dostawcę odpowiedniego dla potrzeb swojej firmy i zawiązać udaną współpracę.

Z jakich usług outsourcingu BHP warto skorzystać?

Decydując się na outsourcing BHP, z pewnością warto skorzystać z takich usług jak m.in.:

 • Audyty BHP,
 • Ocena ryzyka BHP,
 • Szkolenia BHP dla pracowników,
 • Pomoc w przygotowywaniu niezbędnej dokumentacji BHP,
 • Obsługa prawna związana z BHP
 • Outsourcing kadry BHP.

Warto jednak dostosować usług do własnych potrzeb i wymagań, aby zoptymalizować korzystanie z usług tego typu firm outsourcingowych i uniknąć niepotrzebnych kosztów.